WordPress

WordPres je bez jakýchkoliv pochybností světově nejoblíbenější CMS systém. Svým původem je tento skript spíše blog než typický CMS. Teprve od určité doby díky modernizaci a tisícům pluginů připomíná CMS.

Tento skript vyvíjený jako open source (software s otevřeným kódem) projekt volí většina blogerů, s úspěchem se ale také používá pro jednoduché weby.
CMS si můžete stáhnout a prohlédnout na stránkách www.WordPress.org

Výhody skriptu

Jednoduché používání

Pro většinu produktů se používá reklamní heslo "snadná obsluha", u WordPressu to není nutné, protože on prostě takový je a díky tomu získal na značné oblibě. Na rozdíl např. od Drupalu nebo Joomla!, u WordPressu nemusíte ovládat PHP nebo HTML. Ve WordPressu jsou předinstalovány funkce pluginů a šablon, jež se velmi snadno nainstalují. Zvolíte si příslušný plugin nebo šablonu a klinutím jej nainstalujete. V případě, že jste začínající uživatel, zvažte použití právě tohoto skriptu.

Komunita

Aby byla podpora účinná, musí existovat velká komunita uživatelů, kteří aktivně vystupují mj. na diskusním fóru. WordPress má jednu z největších internetových komunit (v angličině). Dostupná je také technická podpora v českém na adrese cs.wordpress.org.

Pluginy

U tohoto systému je k dispozici přes deset tisíc pluginů na jeho domovských stránkách. Díky nim je WordPress považován za CMS systém, a ne pouze skript pro blogování. Drtivá většina pluginů je dostupná zcela zdarma.

Šablony

Na domovských stránkách skriptu si můžete prohlížet tisíce grafických šablon, které změní vzhled Vašeho webu. Najdete tam bezplatné i placené šablony. Ty druhé jsou často pokročilejší a zajímavější.

Správa menu

WordPress má široké možnosti jak spravovat menu, které lze upravovat tak, aby obsahovalo kategorie, stránky atp.

Nestandardní pole

Sami nebo pomocí pluginu můžete jednoduše přidávat do formuláře pole. Díky tomu budou k příspěvkům nebo podstránkám přiřazovány štítky, kategorie nebo popisky.

Nevýhody skriptu

Úpravy vyžadují znalost PHP

Kupříkladu pro odstranění datového pole je nutná orientace v jazyku PHP. Většina úprav tohoto typu vyžaduje znalost tohoto jazyka.

Úprava grafického formátu vyžaduje znalost CSS a HTML

I přestože skript obsahuje velké množství šablon dostupných na domovské stránce, ve většině případů jsou si však značně podobné. Pro vytvoření jedinečného vzhledu je proto nutná znalost CSS a HTML.

Pluginy a výkon

Aby byl WordPress funkčně konkurenceschopný s Joomla! nebo Drupalem, vyžaduje instalaci celé řady pluginů. Pluginy ale bohužel nepříznivě ovlivňují výkon tohoto skriptu. Další problém je výběr správného pluginu. Ačkoliv je dostupných několik tisíců pluginů, ve skutečnosti většinu tvoří jejich klony. To znamená, že určitou funkcionalitu mohou poskytnout např. čtyři pluginy vyvinuté různými autory. Volba toho správného někdy zabere spoustu času.

Bezpečnost PHP

Bezpečnost skriptu není ve srovnání s ostatními aplikacemi stejně dobrá. Všechno záleží na tom, jak citlivý je obsah Vašich stránek.

Formátování tabulek a úprava grafického formátu

Modifikace formátování tabulek a grafického obsahu je složitější než u jiných aplikací jako např. Joomla!

Dotazy SQL

Dotazy mohou být komplikované, protože všechna přídavná nestandardní pole, která dělají z WordPressu běžný CMS systém, vyžadují přídavné syntaxe. Často bude třeba provést nestandardní rešerše, což může být příjemné jako osina v zadku.

Závěr

WordPress je velmi dobrý skript pro blogování nebo tvorbu jednoduché webové stránky. Jedná se o jedno z uživatelsky nejjednodušších řešení na trhu. Přináší také skvělou sestavu pro začátečníky. Pro pokročilejší uživatele s vyššími nároky se doporučuje instalace většího množství pluginů kvůli dosažení obdobného standardu jako v případě Joomla! a Drupalu.

Snímky obrazovky

  • Wordpress obrazovka - stránka produktu
  • Wordpress obrazovka - admin panel stránky
  • Wordpress obrazovka - admin panel editace stránky