Typo3

Typo3 je velmi robustní a rozsáhlý CMS systém, který má obrovské možnosti. Avšak i přesto, že je pokročilý, je skutečně vhodný pro každou příležitost?

Tento skript vyvíjený jako open source (software s otevřeným kódem) projekt volí většina programátorů, kteří hledají kombajn na obsluhu velkého počtu funkcionalit nehledě na velké časové investice do jeho pochopení.
CMS si můžete stáhnout a prohlédnout na stránkách www.typo3.org

Výhody skriptu

Modulární

Účelem, pro nějž byl Typo3 pravděpodobně vytvořen, je jeho modularita a všestrannost. Díky své robustnosti se může velmi dobře chovat jako skript pro firemní web, může ale také sloužit pro obsluhu velkého informačního portálu.

Rozšíření

Systém má k dispozici několik tisíc poměrně snadno a rychle instalovatelných rozšíření. Funkcionalitu můžete rozšířit o další fotogalerie, diskusní fórum, internetový obchod atd.

Flexibilní systém správy

Řada systémů umožňuje přístup pouze jednomu správci. Avšak Typo3 umožňuje přidělovat uživatelům různá oprávnění, takže můžou být obyčejnými uživateli využívajícími obsah webu, anebo můžou být správci s přístupem ke správě tohoto obsahu. Uživatelé mohou být navíc rozděleni do redakčních týmů.

Typy obsahu

Typo3 má k dispozici velmi různorodý obsah, který lze definovat. Díky tomu je možné kontrolovat vzhled webu při vkládání obrázků, formulářů, tabulek, multidmédií nebo čistě obyčejného textu.

Technická podpora

Na domovské stránce Typo3 je umístěna rozsáhlá dokumentace a diskusní fórum. Najdete tam spoustu informací a podporu pro správu a úpravy skriptu.

Vracení změn

Systém má rozsáhlý modul vracení změn. V případě velkého portálu, na němž pracuje velký počet redaktorů, to je velmi žádoucí možnost. Předchozí verzi obsahu webu můžete vracet zpět prakticky bez žádného omezení.

Změna struktury webu

Jednou z důležitějších předností je možnost sestavovat strukturu webu, aniž by bylo předem definováno rozdělení do bloků, sekcí nebo článků.

Interní jazyk TypoScript

Systém je vybaven interním jazykem TypoScript, který umožňuje tvorbu řady prvků, mj. statického HTML a vkládání do něj dynamického obsahu.

Nevýhody skriptu

Instalace a úpravy

Instalace a konfigurace Typo3 není nejjednodušší. Jeho zvládnutí vyžaduje čas, rozhodně mnohem více než v případě jiných skriptů jako WordPress nebo Joomla!. Není určen pro začínající, ale spíše pro pokročilé programátory.

Zdroje serveru a výkon

Bohužel modularita a rozšiřitelnost se často pojí s většími požadavky na parametry serveru. Tak je tomu i v tomto případě. Samozřejmě pokud web nebude příliš rozsáhlý a nebudou ho navštěvovat tisíce uživatelů, na začátku by s tím neměly být větší obtíže.

Technická podpora v České republice

Systém má dobře popsanou dokumentaci a rozsáhlé diskusní fórum, avšak v angličtině. Typo3 ještě nedosahuje v České republice takové obliby, takže k jeho pochopení je nutná znalost angličtiny.

Od jednoduchého ke složitému

Pokud je pro redaktory správa obsahu v systému Typo3 jednoduchá, a v případě správců už je vyžadována větší znalost skriptu, potom programátory čeká tvrdý oříšek. Často totiž potřebují několik týdnů, či dokonce měsíců, aby se relativně dobře seznámili se systémem.

Závěr

Ačkoliv je Typo3 všestranný a je vhodný k tvorbě jak jednoduchého webu, tak i pokročilého informačního portálu různorodého obsahu, přece jenom musí programátoři na jeho zvládnutí věnovat značné množství času. Modularita a rozšiřitelnost skriptu jsou jeho hlavní přednosti, bohužel ale na úkor výkonu a požadavků na zdroje serveru. Ne vždy se vyplatí "jít s kanonem na komára".

Snímky obrazovky

  • Typo3 obrazovka - admin panel seznam stránek
  • Typo3 obrazovka - admin panel správa stránek
  • Typo3 obrazovka - admin panel editace stránky