Quick.Cms

Quick.Cms je jeden z nejjednodušších CMS systémů, se kterým jsme se doposud setkali, a jenž stojí za pozornost. Tento systém velmi dobře běží na jednoduchých firemních webech, existují ale také i mnohem komplikovanější implementace.

Tento skript je zdarma a volí jej většina designérů a programátorů, kteří potřebují snadno a rychle vytvořit jednoduchý web, aniž by příliš zatížili server.
CMS si můžete stáhnout a prohlédnout na stránkách www.OpenSolution.org

Výhody skriptu

Instalace a jednoduchost úprav

Quick.Cms ukládá data do plochých souborů, takže instalace se omezuje pouze na nastavení práv několika adresářům na serveru. Tato činnost zabere sotva několik minut. Vzhledem k jeho struktuře je práce s grafickým formátem webu velmi snadná, spočívá zejména na provádění změn CSS stylů.

Přívětivá správa

Správa menu, webu, obrázků nebo konfigurace nevyžaduje žádné zvláštní znalosti. Zákazníci, kteří budou mít web později ve správě, by to měli zvládnout i bez předchozích znalostí práce s CMS systémy. To vše díky přehledné administraci a oblíbenému editoru WYSIWYG TinyMCE.

Technická podpora

Ačkoliv tento skript není tak oblíbený jako jiné CMS systémy, má v rámci možností dobře rozvinutou komunitu. Je zajímavé, že autory Quick.Cms poskytují rady v dokumentaci, FAQ nebo na diskusním fóru. Podpora je tak dostupná v polštině a angličtině.

Slušná podpora SEO

Quick.Cms dokáže zajistit solidní optimalizaci pro vyhledávače díky čistému HTML kódu, relativně přívětivým odkazům a dobře definovatelným názvům, meta popisům nebo názvům odkazů pro každou podstránku.

Výkon a požadavky

Pokud systém není příliš rozsáhlý, může běžet i pod velkým zatížením, jelikož je neuvěřitelně rychlý. Nepotřebuje se připojovat k databázi, např. SQL. Také nemá požadavky na server. Po rozbalení zabere skript cca 1 MB, přičemž na samotný editor WYSIWYG připadá 0.4 MB.

Standardy, nic než standardy

Jenom málo systémů se může pochlubit splněním tolika standardů jako XHTML 1.1, CSS, MVC a WAI (dostupnost pro handicapované osoby). Posledně zmíněný standard může posloužit jako argument pro ty, kdo chtějí vytvořit web pro nějaký úřad. Ukazuje se, že implementace toho typu už běží.

Mobilní verze

Systém má zabudovanou mobilní verzi. Když vstoupíte na web přes mobil, můžete zvolit graficky jednodušší, za to však obsahově orientovanou verzi.

Internetový obchod

Quick.Cart je verze Quick.Cms rozšířená o funkci internetového obchodu. Jedná se sice o jednoduchou verzi toho, čím může být internetový obchod, ale doplňující funkcionality, které poskytuje, mohou být po vypnutí možnosti objednávání vhodné i pro obyčejné internetové stránky.

Nevýhody skriptu

Pluginy a šablony

Skript se nemůže pochlubit takovým množstvím (řádově v tisících) pluginů a skinů jako jiné CMS systémy. Funkcionality, jež částečně dosahují úrovně těchto pokročilejších systémů, jako např. Joomla! nebo Drupalu, jsou dostupné teprve v placených verzích Quick.Cms.

Databáze

Databáze, která je předností skriptu v případě jednoduchého webu, se může stát nevýhodou v případě webu se stovkami podstránek. Pro ploché soubory totiž bohužel platí – čím větší množství dat, tím menší výkon.

Úpravy vyžadují znalost PHP

Provádění změn ve funkcionalitách často vyžaduje znalost PHP jazyka. Malý počet pluginů vede k tomu, že skript často musí upravovat sám uživatel. V případě, kdy je potřeba do formuláře přidat nějaké pole, se může ukázat, že to nebude tak jednoduché.

Úpravy grafického formátu vyžadují znalost CSS a HTML

Quick.Cms nemá zabudovaný konfigurátor vzhledu stránky. Každý zásah do webu znamená nutnost editace grafických šablon, které jsou naštěstí přehledné.

Závěr

Quick.Cms je velmi dobrý skript pro vytvoření jednoduchého webu. Jedná se o uživatelsky jedno z nejjednodušších řešení dostupných na trhu. Pro vytvoření vzhledu webu je nutná určitá znalost jazyků HTML a CSS, protože neposkytuje příliš mnoho šablon. Základy PHP jazyka se také hodí, když je potřeba upravovat funkcionality. Potěšující je, že skript má minimalistický kód PHP a HTML, což významně usnadňuje jeho úpravy. Je neuvěřitelně výkonný v případě, že na něm neběží několik stovek podstránek. Náročnějším programátorům nezbývá nic jiného než zakoupit platné verze nebo použit takové systémy jako Joomla! nebo Drupal.

Snímky obrazovky

  • Quick.Cms obrazovka - admin panel seznam stránek
  • Quick.Cms obrazovka - admin panel formuláře stránky
  • Quick.Cms obrazovka - hlavná strana