Joomla!

Joomla! je skript, který se nachází někde mezi jednoduchým "plug & play" WordPressu a komplexním a pokročilým Drupalem. Je to pokročilejší WordPress, avšak ne tak složitý jako Drupal.

Tento skript vyvíjený jako open source (software s otevřeným kódem) projekt volí většina čeští programátorů k navrhování i pokročilejších webů.
CMS si můžete stáhnout a prohlédnout na stránkách www.joomla.org

Výhody skriptu

Poměrně jednoduchá instalace

Instalace Joomla! je poměrně jednoduchá. Už po několika minutách od stažení začne skript na serveru běžet. Sice není tak jednoduchý jako Quick.Cms nebo WordPress, ale s přehledem poráží Drupal.

Pluginy

Na domovských stránkách tohoto systému je zdarma k dispozici několik tisíc pluginů. Je sice pravda, že WordPress jich má více, ale aby se funkčně přiblížil k Joomla!, je před spuštěním nutná instalace více než deseti pluginů.

Technická podpora

Joomla! disponuje obrovským množstvím uživatelsky přístupných programátorských nástrojů a tutorialů. Má také velmi rozsáhlé diskusní fórum v angličtině. Existuje také dost široká uživatelská komunita v čeština, na stránce joomlaportal.cz.

Správa navigace

Skript je vybavený komplexním navigačním systémem, který může úspěšně obsluhovat několik hierarchií. To usnadňuje správu webu, jenž může mít dokonce i stovky podstránek.

Jednoduché URL adresy

Odkazy, které skript generuje, jsou velmi přátelské a mají vliv na optimalizaci pro vyhledávače. Například adresa má následující podobu www.vase-stranky.cz/o-nas místo www.vase-stranky.cz/?title=Main_page=o-nas

Relativně snadná aktualizace

Když už web jednou vznikne, po určité době se skript musí aktualizovat na novější verzi. Můžete to provést z úrovně prohlížeče. Jediný požadavek je schopnost zpracovávat text.

Pokročilá správa

Ovládací panel poskytuje takové množství funkcí, že na začátku mohou děsit. Avšak postupně se většinu z nich můžete naučit ovládat a tím také využívat všechny možnosti skriptu.

Nevýhody skriptu

Omezené možnosti přizpůsobování

Ačkoliv je Joomla! vybavený celou řadou modulů a šablon, pro pokročilejší uživatele mu ale pořád něco chybí. Nicméně je na tom líp než WordPress.

Zdroje a výkon

Skript vyžaduje dost výkonný server, jelikož ve srovnání s ostatními CMS systémy ubírá dost zdrojů na serveru. Proto, čím rozsáhlejší a funkčně pokročilejší web, tím pomaleji se bude načítat. Stejně tak tomu bude i v případě, že používáte ořezanou verzi, ale Váš web má velkou návštěvnost.

Náklady

V Joomla! existují pluginy a šablony, které jsou na rozdíl od WordPressu placené. Proto je vhodné si vše dobře promyslet, aby se později neukázalo, že při omezeném rozpočtu budeme muset zakoupit nějaký doplněk, který je v jiném nástroji zdarma.

Kompatibilita modulů

Uživatelé jsou někdy frustrování kvůli obtížím s kompatibilitou modulů a pluginů. Může se proto stát, že určitá funkcionalita nebude dostupná bez výraznějšího zásahu do PHP kódu.

První kontakt

Hodně uživatelů, zejména začátečníků, bývá paralyzováno množstvím možností a funkcí. Pokud se tedy jedná o jednoduchý web a uživatel nebo zákazník je čerstvý začátečník, je vhodnější začít s Quick.Cms nebo WordPressem.

Závěr

V případě, že nejste začínající uživatel CMS systémů a hledáte něco většího než např. WordPress, avšak máte obavy z pokročilejšího Drupalu, v tom případě Joomla! může být pro Vás ta správná volba. Skript je zdarma, má velké množství pluginů, modulů a šablon a velmi dobrou technickou podporu, v Čechách je značně oblíbený. Je preferován u multimediálních webů a také pro stránky s velkým množstvím obsahu, protože pak může ukázat všechny možnosti.

Snímky obrazovky

  • Joomla! obrazovka - stránka produktu
  • Joomla! obrazovka - admin panel menu
  • Joomla! obrazovka - admin panel upravit článek