Drupal

Drupal se stal jedním z nejkomplexnějších CMS systémů na trhu. Skript má velmi specifické programátorské prostředí, které lze spíše označit za programátorskou platformu než jednoduchý CMS nástroj.

Tento skript vyvíjený jako open source (software s otevřeným kódem) projekt volí většina programátorů, kteří dříve používali v současnosti už pro ně nevyhovující jednodušší nástroje, jako např. WordPress.
CMS si můžete stáhnout a prohlédnout na stránkách www.drupal.org

Výhody skriptu

Přístupný pro téměř všechny základní funkcionality

Drupal standardně poskytuje tyto funkcionality: registrace uživatelů a správa profilu, RSS kanály, správa menu, systém pro správu a nástroj na tvorbu vzhledu stránek. Tyto funkcionality umožňují vytvoření jednoduchých stránek, jednoho nebo více blogů uživatele, fóra, sociálního webu a jiné.

Tvorba vzhledu stránek

Skript poskytuje základní možnosti úpravy prvků internetové stránky. Díky uplatnění šablon a motivů není nutné vše začínat od nuly. Definované konfigurace funkcí webu umožňují sestavování jednoduchých i složitějších rozvrhů stránek.

Různorodý obsah

Drupal je známý z toho, že umožňuje tvorbu a správu tak různorodého obsahu jako je: video, dotazníky, správa uživatelů, text, blog, podcasty, statistiky a jiné.

Pokročilá správa uživatelů

Správce systému může vytvářet nové uživatelské účty včetně jejich oprávnění. Uživatele můžete přiřazovat do skupin a určovat jim úlohy. Po přidělení příslušných oprávnění mohou spravovat část Vašeho webu.

Uspořádání obsahu stránky

Mezi složitější fáze patří ve většině CMS systémů uspořádání obsahu pro jeho pozdější využití. Drupal umožňuje vytvářet kategorie pomocí adres URL, cest a vytvářet vlastní druhy seznamů. Tato struktura usnadňuje uspořádání, vyhledávání a opakované používání obsahu.

Pluginy

U tohoto systému je k dispozici několik tisíc pluginů na jeho domovských stránkách. A protože Drupal je open source projekt, můžete využívat a také vytvářet vlastní pluginy.

Technická podpora

Na domovské stránce Drupalu je umístěna dokumentace, rozsáhlé diskusní fórum, chat, mailing list atp. Najdete tam spoustu informací a podporu pro správu a úpravy skriptu. Jsou tam i diskusní fóra v češtině, např drupal.cz.

Nevýhody skriptu

Instalace a úpravy

Tento skript nemá příliš "user friendly" rozhraní a pro jeho instalaci nebo úpravy jsou nutné pokročilejší znalosti. Quick.Cms, WordPress a dokonce i Joomla! jsou uživatelsky jednodušší, i když jejich nabídka funkcionalit není tak bohatá jako v případě Drupalu.

Kompatibilita

Drupal je poměrně nový, takže obsahuje řadu nových řešení. Pokud jste zvyklí na starší systémy, nějakou dobu Vám zabere přechod na používání tohoto skriptu.

Výkon

Zohledníme-li rozšiřitelnost a výkon pak Drupal zaostává za skripty, jako jsou Quick.Cms nebo WordPress. Jestliže máte velkou návštěvnost na webu, skript vygeneruje velké zatížení serveru. To je důsledek rozsáhlých možností, které Drupal poskytuje. Existují ale pluginy pro generování webu do vyrovnávací paměti serveru, což vede ke snížení jeho zatížení.

Závěr

Drupal je rozsáhlý CMS systém poskytující množství funkcionalit, které v ostatních skriptech vyžadují instalaci řady pluginů (jsou-li dostupné). Bohužel jakýkoliv zásah do kódu skriptu vyžaduje pokročilejší znalost jazyka PHP, HTML a CSS. Naštěstí pro ty, kdo ovládají pouze základy těchto jazyků, je zde technická podpora, která je v angličtině velmi rozsáhlá. Při používání tohoto robustního systému nesmíte zapomenout, že při zvýšené návštěvnosti webu může správce serveru v určitém okamžiku Váš web z důvodu generování příliš vysokého zatížení odpojit.

Snímky obrazovky

  • Drupal obrazovka - admin panel druhy menu
  • Drupal obrazovka - admin panel formuláře stránky
  • Drupal obrazovka - admin panel vedení stran